Propolis – właściwości i zastosowanie

Każdy wie, że pszczoły to niezwykle pracowite i mądre owady, które tworzą cenny miód. Jednak nie wszyscy mają świadomość, że produkują one nie tylko „płynne złoto”, ale także inne, równie wartościowe produkty, takie jak kit pszczeli, znany także jako propolis. Ma on wiele cennych właściwości – niektórzy nazywają go nawet naturalnym antybiotykiem! Dowiedz się, co to jest propolis, jak go używać i dlaczego warto.

Propolis – co to?

Kit pszczeli, czyli propolis, jest produktem, który powstaje z połączenia żywicy okolicznych drzew i krzewów, np. topoli, brzozy, wierzby i kasztanowca oraz wydzielin gruczołów pszczelich. Owady wykorzystują go do:

  • wypełniania szczelin i dziur w ulu, którymi mogłyby się przedostać intruzy i zagrozić życiu całej rodziny,
  • ochrony ścianek ula przed bakteriami, grzybami i roztoczami oraz ich dezynfekcji,
  • pokrywania ciał pokonanych szkodników, np. myszy, których szczątków nie są w stanie wyjąć z ula.

Propolis oferowany przez Leśne Miody ma bardzo charakterystyczny aromat – nieco korzenny, balsamiczny z nutą lasu. Bardzo trudno jest pomylić go z innymi wyrobami pszczelimi. Co ciekawe – propolis może mieć różne kolory od brązowego przez żółtozielony do czarnego, w zależności od rasy pszczół, pory roku i roślinności w okolicach ula.

Propolis – właściwości

W składzie chemicznym kitu pszczelego znajduje się najwięcej żywicy. Stanowi ona od 50 do 80% całego kitu. Oprócz tego znajdują się tam także:

  • woski, olejki eteryczne i pyłki kwiatowe,
  • substancje biologiczne czynne, takie jak flawonoidy, enzymy, mikroelementy, np. wapń, mangan, cynk, miedź, krzem, sód, potas, oraz witaminy: C, D, E i z grupy B.

Bogactwo składników odżywczych sprawia, że propolis jest niezwykle cennym surowcem, po który warto regularnie sięgać.

Propolis – na co pomaga?

Zastanawiasz się, z czego wynika popularność propolisu? Kit pszczeli jest bardzo wszechstronny! Zawarte w nim składniki aktywne wspierają:

działania przeciwzapalne, antyoksydacyjne i immunostymulujące

eliminowanie bakterii gram dodatnich, tlenowych i beztlenowych oraz patogenów, takich jak grzyby drożdżoidalne, dermatofity i wirusy

walkę z chorobami układu oddechowego, np. infekcje gardła czy owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej

łagodzenie schorzeń skórnych, takich jak uszkodzenia termiczne i ropne choroby skóry, zwłaszcza w przypadku trudno gojących się ran

Substancje czynne propolisu mogą wspomóc także łagodzenie stanu zapalnego i bólu po ekstrakcji zębów, w przypadku schorzeń ginekologicznych i problemów z tłustą skórą twarzy ze skłonnością do trądziku lub skóry głowy z łupieżem czy łojotokiem.

Nalewka z propolisu – jak sporządzić?

Nalewka z propolisu to najpopularniejszy sposób podania tego cudownego wyrobu. Kit pszczeli doskonale rozpuszcza się w alkoholu, dzięki czemu przyjmowanie go w tej formie jest bardzo łatwe. Zastanawiasz się, jak zrobić nalewkę z propolisu? To proste! Do jej wykonania potrzebujesz:

  • 100 g propolisu pszczelego z naszej pasieki,
  • 200 ml spirytusu etylowego,
  • 300 ml przegotowanej wody.

Kit pszczeli zmiel np. w młynku do kawy, a następnie zalej płynami i odstaw w ciemne miejsce, gdzie panuje temperatura pokojowa. Po ok. 21 dniach przecedź napar i rozlej nalewkę do ciemnych butelek. Napój jest gotowy do spożycia!

Propolis dla dzieci i dorosłych – jak stosować?

Propolis należy spożywać wyłącznie po rozcieńczeniu. Ze względu na wysoką zawartość alkoholu i dużą ilość substancji czynnych sama nalewka jest bardzo trudna do wypicia.

  • Do przygotowania napoju dla dorosłego należy użyć 20-25 kropli propolisu na ¼ szklanki ciepłej wody.
  • Do płukania gardła należy zastosować 50 kropli kitu pszczelego na 1 szklankę wody.

Dzieci i kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny spożywać nalewki propolisowej ze względu na obecność alkoholu w jej składzie. Dla nich polecane są maści i inne specjalne produkty z kitem pszczelim dostępne w aptekach.

Zastanawiasz się, jak długo można stosować propolis? Mieszaninę nalewki i wody najlepiej wypijać trzy razy dziennie aż do ustąpienia objawów choroby. Niektórzy stosują nalewkę profilaktycznie, co kilka-kilkanaście dni, wypijając mieszankę kilku kropel z wodą.

Propolis krople – przeciwwskazania

Kit pszczeli zawiera wiele substancji uczulających. Dlatego przed spożyciem należy przeprowadzić próbę uczuleniową, czyli np. spożyć 2-3 krople propolisu i poczekać, czy nie pojawią się niepokojące objawy.

Kitu pszczelego powinny bezwzględnie unikać osoby uczulone na miód i inne wyroby pszczele oraz jad owadów błonkoskrzydłych.

Jeśli jednak nie masz przeciwwskazań, sięgnij po propolis i zadbaj o swoje zdrowie!

Znajdziesz go w naszej ofercie.

Udostępnij wpis