Jak rozpoznać prawdziwy miód?

Czy wiesz, że pszczoły tworzą miód w ten sam sposób od prawie 150 mln lat? To dzięki ich nieprzerwanej pracy wciąż można uprawiać owoce i warzywa. Produktem „ubocznym” zapylania jest miód, którego właściwości są cenione przez ludzi od tysięcy lat. Obecnie na rynku jest wiele wyrobów, które przypominają owoce pszczelej pracy. Dowiedz się, jak odróżnić prawdziwy miód od fałszywego.

Wiele osób uważa miód za zdrowy zamiennik cukru. Jednak słodki smak to nie jedyny walor tego pszczelego produktu. Jest to również nieocenione źródło witamin, mikro- i makroelementów, kwasów organicznych, flawonoidów, przeciwutleniaczy i wielu innych składników, które odgrywają ważne role w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Jednak nie każdy miód, który można kupić w sklepie, jest zdrowy.

Jak rozpoznać prawdziwy miód?

Naturalny miód powstaje z nektaru kwiatowego lub spadzi, które pszczoły zbierają, łączą z enzymami i przenoszą do ula. Tak pozyskany nakrop jest wzbogacany w różnorodne składniki i zagęszczany. Z 1 litra surowca powstaje zaledwie 150 g miodu w postaci znanej ludziom.

Świeży owoc pszczelej pracy po pobraniu ma płynną konsystencję. Następnie po kilku dniach (w przypadku miodu lipowego) lub miesiącach (miód spadziowy) ulega naturalnemu procesowi krystalizacji. Zmiana konsystencji nie wpływa jednak na jego właściwości. Taki produkt zachowuje wszystkie cenne składniki i jest równie jakościowy jak świeżo po zebraniu.

Naturalny miód po przelaniu do słoika tworzą na powierzchni delikatny stożek oraz delikatna pianka. Bardzo długo rozpuszcza się w zimnej wodzie i pachnie woskiem, drewnem, ulem i pszczołami.

Jak odróżnić sztuczny miód od prawdziwego?

Na rynku jest wiele odmian miodów. W ofercie naszej pasieki znajdziesz klasyczne produkty pszczele np. gryczany, spadziowo-nektarowy lub rzepakowy, jak i wersje kremowane. Jeśli chcesz odróżnić prawdziwy miód od sztucznego, zwróć uwagę na jego konsystencję.

Nienaturalny produkt pszczeli:

  • jest płynny i lejący się, nawet w niskiej temperaturze i nie traci swojej konsystencji mimo długiego przechowywania. Jest to efekt poddania obróbce cieplnej. Miód podgrzany do temperatury wyższej niż 42℃, nierówno się krystalizuje i w słoiku tworzą się warstwy. Po zagotowaniu produkt całkowicie straci zdolność do krystalizacji,
  • nie ma białego kożuszka, który jest charakterystyczny dla surowego produktu pszczelego,
  • ma sztuczny, słodki aromat. Jest to efekt poddania miodu procesowi rafinowania lub dodania chemicznych składników,
  • szybko się rozpuszcza w wodzie i nie krystalizuje się. To rezultat dodawania do miodu syropów fruktozowo-glukozowych.

Naturalne, surowe produkty pszczele są gęste i ulegają naturalnemu procesowi krystalizacji. Po odkręceniu słoika czuć wyraźną nutę drewna, pszczół i wosku. Kto raz spróbował prawdziwego miodu, od razu poczuje różnicę!

Dlaczego warto wybierać prawdziwy miód?

Naturalny, surowy produkt pszczeli zawiera bogactwo składników, które pozytywnie wpływają na zdrowie oraz urodę. Dzięki swoim właściwościom wspiera walkę z przeziębieniem, działania antybakteryjne i bakteriostatyczne, wspiera pielęgnację skóry, dba o prawidłowe funkcjonowanie układów trawiennego, krwionośnego, jak i nerwowego. Wprowadzenie do codziennej diety jednej łyżki miodu pomaga zachować zdrowie i dobre samopoczucie na długie lata.

Sztuczne miody nie mają takiego działania. Nawet jeśli powstały z dodatkiem prawdziwego miodu, jego cenne składniki zostają zniszczone podczas rafinowania, podgrzewania i „ulepszania” tego, co stworzyły pszczoły. Spożywanie takich produktów nie niesie żadnych korzyści zdrowotnych, oprócz walorów smakowych. Dlatego sztuczny miód sprawdzi się np. w tradycyjnych wypiekach, gdzie liczą się wyłącznie doznania podniebienia.

Naturalne miody z leśnej pasieki

Nie idź na kompromisy! Wybierz naturalny miód z prawdziwej pasieki, a z pewnością poczujesz różnicę.

Udostępnij wpis